سبد خرید خالي مي باشد

پاورپوینت های آموزشی و طرحهای توجیهی در همه زمینه ها و رشته ها

پرداخت و دانلود بلافاصله فایل ها

پاورپوینت سیب زمینی (39 اسلاید)

 

 

 

پرداخت و دانلود

کاملاً به زبان فارسی

شامل 39 اسلاید

بعضی از مباحثی که در این پاورپوینت به آن پرداخته شده است:

مشخصات گیاهشناسی سیب زمینی

اهمیت اقتصادی و ارزش غذایی و دارویی سیب زمینی

شرایط آب و هوایی برای کشت سیب زمینی

خاک و کود موردنیاز سیب زمینی

کود دامی برای سیب زمینی

کود سبز برای سیب زمینی

کود شیمیایی برای سیب زمینی

کاشت و زراعت سیب زمینی

مراقبت های زراعی سیب زمینی

برداشت و انبار کردن سیب زمینی

و موارد دیگر

 

مقدمه

مشخصات گیاهشناسی:

سیب زمینی تعلق به خانواده بادمجانیان دارد. جنس solanumدارای گونه های زیادی بوده ولی تنها گونه tuberosum و  تعداد بسیار محدود دیگر هستند که تولید غده می نمایند. قسمت هوایی این گیاه در اثر سرمای زمستان خشکیده و از بین می رود ولی غده های باقی مانده در خاک می توانند در بهار سال بعد جوانه زده و گیاه جدیدی را تولید نماید. بنابراین سیب زمینی از نظر ساقه های زیرزمینی که در انتهای غده ها تشکیل می شود گیاهی است دائمی ولی ازنظرساقه هایی و برگها یکساله است.

ساقه های هوایی از روی چشمکهایی که روی غده مادری وجود دارند خارج شده و حامل برگ و گل و میوه می شود. در بعضی از انواع ساقه ها به حالت مستقیم و عمودی و در بعضی دیگر کم و بیش برروی زمین قرار می گیرد .ساقه ها در اغلب نژادها تو خالی هستند. رنگ ساقه اغلب سبز است ولی در بعضی اوقات نیز به رنگهای قرمز و بنفش در می آیند. برگهای سیب زمینی در ابتداء ساده ولی در مراحل رشد بعدی به صورت مرکب پرزدار بوده و مقدار و اندازه برگچه ها متفاوت است .

گلهای سیب زمینی به رنگهای مختلف از سفید تا ارغوانی و بنفش تیره دیده می شود . تعداد گل در گیاه متفاوت است . دربعضی از واریته ها گلها قبل از عمل لقاح می ریزند در صورتی که دربرخی دیگر عمل لقاح صورت گرفته ومنجر به تولید میوه و بذر می گردد. میوه ها در همه نقاط ظاهر نمی شوند و گلها فقط در آب و هوای ملایم و ییلاقی منتهی به میوه می شود . رنگ میوه اغلب سبز است ولی دربعضی اوقات نیز به رنگ سیاه و یا بنفش درمی آید . بذر سیب زمینی بندرت برای ازدیاد بکار می رود زیرا نهالی که از بذر به دست آید، هیچگاه محصولی شبیه پایه مادری نخواهد داد .بذر سیب زمینی تنها برای ایجاد واریته های جدید در کارهای تحقیقاتی و در آزمایشگاه استفاده می شود.

استولونها یا ساقه های زیر زمینی از جوانه هایی که در قسمت زیر زمینی انتهای ساقه وجود دارند تولید می شوند که در مراحل بعدی می توانند به درجات دیگر منشعب شوند . غده های تازه از ضخیم شدن انتهای استولونها حاصل می شوند . قرارگرفتن غده مادری درعمق مناسب کمبود نور و زیر خاک بودن کامل غده ها، تولید استولونها و غده های تازه را افزایش می دهد . بر عکس چنانچه از روی استولونها خاک رابرداریم و نور به آنها برسد، ساقه های هوایی ایجاد می شود همچنین در مواقع قطع شیره گیاهی از برگها به طرف استولونها (بیماری قارچی ریز کتون) ، غده ها تازه در نزدیکی سطح خاک و در مواردی نیز در نزدیکی برگها به وجود می آیند . طول استولونها نسبت به نوع سیب زمینی فرق می کند و عوامل خارجی نیز روی طول استولونها ناثیر دارند . استولونهای کوتاه و یکسان عمل برداشت را آسان می کنند به جوانه هایی که روی غده سیب زمینی وجود دارند چشمک می گویند و از نوع مر کب اند .چشمکها بسته به گونه های مختلف در عمق های متفاوت روی غده ها قرار می گیرند. غده های سیب زمینی نیز بسته به ارقام مختلف دارای شکل، رنگ و قطر مختلفی است .تغییرات آب وهوایی به ویژه مواقعی که پس از یک دوره خشک طولانی، آب زیادی در اختیار گیاه قرارگیرد، تغییراتی درشکل غده ها به وجودم می آید که نسبت به گونه های مختلف سیب زمینی متفاوتند . این تغییرات را می توان در بد شکل شدن و ترک خوردن غده های کوچک مانده و غده های به اصطلاح زنجیره ای مشاهده کرد. غده سیب زمینی از لایه های مختلفی تشکیل شده است . پوشش خارجی غده همان پوست یا اپیریدرم است. از وظایف اپیریدرم محافظت غده در مقابل رطوبت و بیماریهای قارچی است . دیواره سلولهای چوب پنبه ای از اسید های چرب پلیمریزه شده با وزن مولکولی زیاد تشکیل شده است . سلولهای غیر فعال چرب پلیمریزه شده با وزن مولکولی زیاد تشکیل شده است .سلولهای غیر فعال چوب پنبه ای باعث می شود که پوست به رنگ قهوه ای درآید . رنگهای دیگر پوست مربوط به ماده آبتوسیانین است که در جداره سلولهای پارانشیمی قرار می گیرند. چنانچه پوست غده به وسلیه عواملی صدمه ببیند، لایه سلولهای زیرین (فلوژن = لایه زاینده پوست گیاهان دولپه ای) قادرند با ذخیره کردن ماده سوبرین که یک نوع اسید چرب پلیمریزه شده است، پس از مدت کوتاهی محل زخم را به طور موقت شفا دهد (برای ذخیره شدن سوبرین نفوذ اکسیژن ضروری است ) هم زمان با آن لایه کامبیوم آوند ها که به طرفین رشد می یابند با تولید لایه هایی از سلولهای چوب پنبه ای محل زخم را کاملًا ترمیم می کنند.

 

بر روی دکمه زیر کلیک کنید و این پاورپوینت را بصورت آنلاین پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

ساخت پاورپوینت اختصاصی و ترجمه تخصصی مقالات انگلیسی کشاورزی

ساخت پاورپوینت اختصاصی پذیرفته می شود.

ترجمه مقالات انگلیسی به فارسی در گرایش های سبزیکاری، میوه کاری، گل زینتی، گیاهان دارویی پذیرفته می شود.